Yarı iletken çip kayıpları azalsa da, Samsung’un 3. çeyrek karı yine parlak değil

Samsung, yarı iletken çip segmentindeki gerileme nedeniyle zor günler geçiriyor ve şirkette büyük kayıplar yaşanıyor. Ancak görünene göre Koreli dev bu krizden çıkmaya başlıyor ve yarı iletken çip işindeki kayıplarını azaltıyor.

Samsung, 2023’ün üçüncü çeyreğinde beklenenden daha iyi bir finansal rapora imza atıyor. Karları bir önceki yıla göre hala düşük olsa da, bir önceki çeyreğe göre bir artış bekleniyor.

Samsung Electronics, kazanç tahminlerinde gelirinin 67 trilyon KRW (50,07 milyar dolar) civarında olabileceğini, karın ise 2,4 trilyon KRW (1,79 milyar dolar) civarında olabileceğini bildirdi. Bu, 2022’nin üçüncü çeyreğiyle karşılaştırıldığında faaliyet karında %77’lik bir düşüş anlamına geliyor, ancak 2023’ün ikinci çeyreğinde elde etmeyi başardığı 0,6 trilyon KRW (yaklaşık 459 milyon dolar) ile karşılaştırıldığında çok büyük (%400) bir iyileşme. Şirketin satışları yıllık bazda hala %12’lik bir düşüş gösteriyor ancak uzmanların yarı iletken çip talebinde bir toparlanma beklemesi nedeniyle bu durumun önümüzdeki çeyreklerde değişmesi mümkün olabilir. Samsung, son birkaç ayda kayıpları azaltmak için yarı iletken çip üretimini azalttı.

Samsung, 2023’ün ikinci çeyreğinde son 14 yılın en kötü karını ve yarı iletken çip bölümünde tarihindeki ilk kaybını açıklamıştı. Bu yılın ilk çeyreğinde karı %95 düştü ve yılın ikinci çeyreğinde de %96 düşüşte kaldı. Neyse ki yarı iletken bölümünün kayıpları azaldı ve Samsung’un akıllı telefon bölümü (Samsung MX) şirketin makul karlar elde etmesine yardımcı oldu. Galaxy Z Flip 5 ve Galaxy Z Fold 5’in piyasaya sürülmesi şirketin zarara girmekten kurtulmasına yardımcı oldu.

Akıllı telefonlar ve TV’ler için OLED paneller üreten Samsung Display de, Samsung’un OLED panellerini kullanan iPhone 15 serisinin piyasaya sürülmesi sayesinde iyi bir kar elde etmiş gibi görünüyor.

Güney Koreli firma, 2023 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin kazanç raporunun tamamını bu ayın sonuna kadar açıklayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir