Emekliye Ek Zamda Merak Edilenler: Zam Farkları Ne Zaman Yatacak?

TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, emekli zamlarına dair kafa karışıklıklarını giderdi. Yüzde 42,6’lık artışın detaylarına dair açıklamalarda bulunan Kılıç, memur ve SSK-Bağkur emeklileri arasındaki farka da değindi.

Kılıç, emekli zamlarına dair detaylı bilgiler paylaştı.

NTV’nin haberine göre işte Kılıç’ın açıklamalarına göre yapılan özet:

MAAŞ ARTIŞI VE KÖK AYLIK HESAPLAMALARI

Kılıç, maaşlara yapılacak yüzde 42,6’lık artışın, kök aylığı da dahil olmak üzere tüm aylıklara uygulanacağını belirtti. Eğer aylığınız 10 bin TL’nin altındaysa, bu miktar 10 bin TL’ye tamamlanacak.

ÖDEME TARİHLERİ

Zamlı maaşların ödemelerine dair Kılıç, normal şartlarda Ocak ayında açıklanan oranlara göre bu ay içinde yatırılmaya başlanacağını ifade etti. Ayrıca, yüzde 5’lik farkın Şubat ayının ilk haftasında yatırılacağını sözlerine ekledi.

EMEKLİ ZAM FARKI VE GELECEK BEKLENTİLER

Farklı emekli grupları arasındaki zam farkını değerlendiren Kılıç, memur ve SSK-Bağkur emeklileri arasındaki dengesizliği anlattı. Yüzde 5’lik artışın, bu dengesizliği azaltmak adına yapıldığını belirtti. Ayrıca, 2024’ün ilk 6 ayında memur ve memur emeklileri için öngörülen zam oranının yüzde 10 olduğunu ve enflasyon farkının temmuzda ödeneceğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir