Depremzedelere yüklü elektrik faturaları gönderildi: İlk okuma tarihi 6 Şubat

6 Şubat depremlerinde büyük hasar alan kentlerden Hatay’da depremzedelere elektrik faturası gönderilmeye başlandığı belirtildi.

HalkTV’den Olcay Aydilek’in köşesinde yer verdiği bilgilere göre, Hatay’ın Hassa ilçesinde, bölgenin şehiriçi elektrik dağıtımını yapan şirket, abonelere ilk okuma tarihi 6 Şubat 2023 olan, 331 günlük tüketime faturaları göndermeye başladı. Binlerce liralık faturalara ise depremzedeler tepkili.

Hatay-Hassa’da bulunan orta hasarlı ve deprem sonrasında kullanılmayan müstakil konutuna, 4 bin 80 liralık elektrik faturası geldiğini söyleyen A.P., “Benim evim orta hasarlı. 6 Şubat depreminden sonra bu yıla kadar herhangi bir fatura gelmemişti. Elektrik faturası yeni geldi. Son okuma tarihi olarak 3 Ocak 2024 tarihi görünüyor. Faturaya göre elektrik borcum 4 bin lirayı aşmış” dedi.

‘DEVLET BİLE 2 GÜN SONRA ULAŞTI, ŞİRKET NASIL SAYAÇ OKUDU?’

A.P., faturanın ilk okuma tarihinin 6 Şubat 2023 olarak gösterildiğini belirterek, “Nasıl bu kadar yüksek fatura gelebildiğini merak ederken bir de baktım ki ilk okuma tarihi olarak 6 Şubat 2023 görülüyor. Depremin olduğu gün, millet can derdindeyken elektrik sayacının nasıl okunduğunu anlamadım. Devletin bile 2 gün sonra ulaşabildiği bölgede elektrik şirketi depremin olduğu gün sayaç okuması gerçekleştirmiş. Şirket bizden buna inanmamızı bekliyor” diye konuştu.

‘DEPREMDEN SONRA EVİMİ KULLANMADIM’

A.P., elektrik tüketiminin nasıl ölçüldüğünü de bilmediklerini söyledi, “Faturaya göre 331 günlük bir ölçüm yapılmış. Bu ölçümün nasıl yapıldığı şirket tarafından kamuoyuna açıklanmalı. Faturayı incelediğimde Şubat 2023’ten Aralık 2024’e kadar her ay için ayrı ayrı kullanım gösteriliyor. Oysa depremden sonra meskenim kullanılmadı. Bu kadar yüksek bir faturanın gönderilmesini anlamadım.”

10 GÜN İÇİNDE ÖDENMESİ GEREKİYOR

A.P. bölgede birçok kişiye de benzer şekilde yüktü tutarlarda elektrik faturalarının gönderildiğini belirterek, “Depremzedelerden, elektrik faturalarını 10 içinde ödemeleri isteniyor. Bu kadar yüksek fatura nasıl ödenir? Faturaları ödemezsek elektrik kesilecek. Herkes can derdindeyken enerji şirketinin nasıl böyle vurdumduymaz olabileceğine inanamıyorum” diye konuştu.

Dağıtım şirketine şikâyette bulunan A.P.’nin başvuru üzerine şirketten gönderilen kısa mesajda deprem nedeniyle OHAL süresince ertelenen faturalandırma işlemlerinin başladığı ifade edildi. 6 Şubat tarihinden sonraki elektrik tüketiminin faturalandırıldığı, faturaya konu tutarın da vade farksız 8 taksit yapıldığı ifade edildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir