Beşiktaş’ın eski başkanı Serdar Bilgili, ABD’deki emlak yatırımlarına hız verdi

Gökmen Mert Kural

Beşiktaş’ın eski yöneticilerinden iş insanı Serdar Bilgili, ABD’de önemli bir ortaklık kararı aldı. Galataport’un da ortaklarından olan Bilgili Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili, ABD’de yaptığı milyar dolarlık gayrimenkul yatırımlarına devam edecek. Kuzey Amerika’nın en büyük emlak krallarından Michael Shvo’dan ayrılan Serdar Bilgili bu kez Bizzi & Partners ortaklık kararı aldı. İki ortak, hm ABD’de hem de Avrupa’da bazı projeleri hayata geçirecek.

ABD’li şirketin sahibi Davide Bizzi, Serdar Bilgili ile ilgili olarak “İş dünyasında aynı kültüre, aynı görüşe, aynı tutuma ve aynı değerlere sahibiz” dedi.

Bilgili ve Bizzi ortaklığı ise New York’ta önemli bir projeyle başladı. Bilgili, Bizzi’ye ait Manhattan’daki 125 Greenwich caddesinde bulunan 88 katlı 278 metre uzunluğundaki gökdelene azınlık ortağı olarak girdi. Bina, gökdelenler şehri New York’un kat bakımından 4’üncü, uzunlukta ise 26’ncı yapısı. 10 yıl önce Rafael Vinoly tarafından tasarlanan binaya ortak olan Bilgili ile Bizzi arasındaki ilişki de uzun yıllar öncesinden başlıyor. Bizzi ve Bilgili, New York’ta aynı binada yaşıyor.

MIAMI VE İTALYA’DA BİRLİKTE ÇALIŞACAKLAR

Bilgili, Bizzi’nin Miami Beach’te geliştirmekte olduğu bir ofis mülkü de dahil olmak üzere gelecekteki tüm projelerde ortak olmayı planlıyor. Ayrıca Miami’de ve Los Angeles’ta yeniden geliştirmeyi umdukları bazı ofis mülklerinde daha fazla fırsat arıyorlar. İtalya’da da projeleri bulunan Bizzi, projelerine Bilgili’yi de almak istiyor. İkili, otel de dahil olmak üzere Avrupa’da yatırım yapmayı hedefliyor.

3.5 MİLYAR DOLARLIK BİNA YATIRIMI YAPMIŞTI

Bilgili, ABD sahnesine ilk kez 2018 civarında arkadaşı Michael Shvo ile ortaklık kurarak girdi. Alman emeklilik fonu BVK’nın desteğiyle Bilgili ve ortağı Shvo, Deutsche Finance America ile büyük bir satın alma çılgınlığına girişti. Oluşturdukları ortaklık, 711 Beşinci Cadde’deki Coca-Cola Binasını, 685 Beşinci Cadde’deki eski Gucci genel merkezini, San Fransisco’daki Transamerica Piramidi, Chicago’nun simgesel yapısı “Big Red” Beverly Hills’teki Mandarin Oriental Residences’ın alanını satın aldı. Ancak ortaklar birbirleriyle çatıştı ve Bilgili, Shvo’ya dava açtı. Bilgili ve ortaklarının yaptığı yatırımların tutarı 3.5 milyar doların üzerindeydi. Genelde satın alma yapan Chicago’da 333 Wabash adresindeki Big Red adı verilen ofis binasını 370 milyon dolara, 48 katlı Transamerica gökdelenini ise 700 milyon dolara satın almıştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir