161 sayfalık orman talanı

Para bulamayan iktidar özelleştirmeyle birlikte orman alanlarının ranta açılmasına yönelik uygulamalarına da hız verdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararla Antalya, Balıkesir, İstanbul, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Mersin, Sivas, Trabzon ve Yozgat’taki birçok orman alanının orman sınırları dışına çıkarılıyor. Bu alanlar Resmi Gazetede tam 161 sayfalık yer kapladı.

İMARA AÇILACAK

Ormandan çıkarılan alanlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından arsaya dönüştürülerek imara açılacak. Ormanlık alanların iki katı kadar bir alan da orman yapılmak üzere Orman Genel Müdürlüğüne devredilecek.

Ancak devredilen alanların ormana uygun olmaması nedeniyle ormana dönüşmesi neredeyse imkansız olarak görülüyor. Ormanların orman alanından çıkarılması konusunda yaşanan hızlı operasyonun kentsel dönüşüm düzenlemesinin hemen arkasından gelmesi dikkat çekti. Bu alanların bir bölümünün kentsel rezerv alanına dönüştürülebileceği de ifade ediliyor.

KIYMETLİ ALANLAR DİKKAT ÇEKİYOR

Bir kararla orman alanı dışına çıkarılan alanların toplam büyüklüğü 1 milyon 137 bin 248 metrekareye ulaştı. Orman alanı dışına çıkarılan alanların başında ise İstanbul’un kıymetli alanları dikkat çekiyor. Karara göre toplamda 80 bin metrekareden fazla alanın orman dışına çıkarılacağı İstanbul’da Sarıyer’in Ayazağa köyünde 22 bin 475 m2, Uskumruköy’de 3 bin 22 m2, Kilyos’ta 470 m2, Demirciköy’de 2 bin 642 m2, Ümraniye’nin Cemil Meriç mahallesinde 5 bin 408 m2, Ihlamurkuyu’da 4 bin 974 m2, Maltepe’de 32 bin 429 m2’lik alanlar dikkati çekti.

Ayrıca İzmir’in Seferihisar Sığacık, Kiraz, Bornava’nın Gürpınar köyleri ile Mersin, Muğla, Manisa, Kütahya, Sivas, Trabzon, Yozgat, Antalya ve Balıkesir’in bir çok yerindeki ormanlık alanlar da orman alanı dışına çıkarılarak imara açılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir